Kakšne različice namiznega tenisa poznamo?

 

Ping pong oziroma namizni tenis je vsestranski in zelo prilagodljiv, da se lahko igra na različne načine. Dostopen je v tradicionalni, individualni in tekmovalni obliki igre ali v zabavni različici za otroke in odrasle: res se najde nekaj za vsakogar! Ping-pong je mogoče raziskati in na novo izumiti na vseh ravneh igre. Kako torej povežete zabavo in športno dejavnost in kakšni formati igre so vam na voljo?

 

Klasično igranje namiznega tenisa

 

Kaj bi lahko bilo bolj prijetno kot igranje ping-ponga za dva do štiri igralce? Za začetnike, amaterje ali profesionalce je to igranje, ki je v veliki večini všeč vsem. Za igranje "pod krinko" se odločite za notranjo mizo, ki jo lahko prilagodite razpoložljivemu prostoru. Zunanje mize za namizni tenis so veliko bolj trdne in trpežne ter so prilagojene za dinamično igro. Profesionalci lahko računajo na tekmovalne mize kot jamstvo za trdnost in stabilnost.

 

Pravila igranja

 

Prvi in najbolj pomemben korak je ustrezn in trdno držanje všega loparja. Zelo priljubljen je v Aziji, ročaj držala, ki ga uporabljajo v tej koncih pa je Penholder, ki vam omogoča, da držite ročaj loparja na enak način kot pero (nalivnik). Medtem pa pri klasičnem 'evropskem' prijemu igralec ovije tri spodnje prste okoli ročaja in prime s palcem na eni strani in kazalcem na drugi strani lopar.

 

Odločite se za oprijem, ki vam je najbolj udoben. V vsakem primeru poskrbite, da bo vaše zapestje čim bolj gibljivo. Vaša roka mora biti sproščena in ohlapna, da dajete vašim gibom večjo moč in natančnost. Ko držite lopar, se odločite, katera oseba bo prva servirala. Izbirate lahko med igranjem posameznikov ali dvojic. V prvem primeru lahko žogo udarite kjer koli na drugi strani mreže.

 

Igranje enic

 

Če igrate dvojice, o prvem serverju odloča ekipa, ki je dobila servis, nasprotna ekipa pa nato odloči o sprejemalcu. Server mora servirati v desno diagonalo, kar pomeni, da mora žoga najprej odbiti v serverjevo desno polovico mize, nato pa v desno polovico mize sprejemalca. Nato mora vsak igralec udariti žogo po vrsti. Sprememba serverja nato sprejme naslednje zaporedje: sprejemalec postane server, serverjev partner postane sprejemalec itd.

 

igranje dvojic

 

Nadaljujte z izmenjavami tolikokrat, kot je potrebno, predvsem pa se zabavajte! Če igrate tekmo, ne pozabite, da je zmagovalec  tisti, ki zmaga v prvi tri igre. Igra je zmagana z 11 točkami. Zmagovalec mora pridobiti vsaj 2 točki prednosti pred nasprotno ekipo.

 

Rotirajoči ping-pong

 

Naj kar takoj omenimo, da ima ta izvedba številna imena in verjetno smo ga v vsaki regiji poimenovali po svoje: Amerikanček, Indijanček,.....

 

Rotacijski ping-pong zahteva najmanj tri igralce. Igralci se enakomerno porazdelijo na obe strani mize. Stran z več igralci prva servira. Načelo igre je udariti žogico, medtem ko krožimo okoli mize. Ko igralec zgreši žogo, slednji odloži lopar na mizo. Če igralec, ki je še vedno v igri, odbije žogo na odloeni lopar, se lahko izpadli igralec znova pridruži igri. Ko ostaneta samo še dva igralca, se vključita v tekmo, da določita zmagovalca.

 

Seveda pa tukaj potem obstajajo tudi drugačne izvedbe. In sicer, da ima vsak igralec določeno število točk: npr. 5 in vedno ko igralec zgreši žogico ali jo ne vrne na nasportno stran mize izgubi eno točko. Na takšen način se ostali igralci trudijo, da iz igre ven spravijo ostale nasprotnike. Ko ostaneta samo še dva igralca, se vključita v tekmo, da določita zmagovalca.

 

Igra vam tako omogoča več različnih možnosti, bistvo pa ostaja zabava in rotiranje igralcev okrog mize. Manj kot je igralcev, bolj hitra in zanimiva bo igra.

 

 

Beer Pong ali večerni Ping pong

 

Beer Pong je igra spretnosti, ki jo študentje uživajo med zabavami. Ideja je, da vržete žogico za namizni tenis v lonček, napolnjen s pijačo, ki jo morajo nato vaši nasprotniki spiti. V bistvu mora nasprotna ekipa vsakič, ko žoga pristane v lončku, popiti njeno vsebino.

 

Skodelice so nameščene v obliki trikotnika na obeh straneh mize za namizni tenis in se morajo dotikati. Igralec, ki je določen za metanje, drži svoj komolec za robom mize. lončke je mogoče zamenjati kadar koli v igri. Vse, kar morate storiti, je, da postavite lončke tam, kjer bi bili, če ne bi zdrsnili. Zmaga ekipa, ki ji uspe zadeti vse lončke nasprotne ekipe. Odločite se za mizo za namizni tenis na prostem, ki je veliko bolj trpežna in primerna za tako 'pijansko' prostočasno dejavnost.

 

Več o igri Beer Pong lahko preberete TUKAJ

Solo igranje namiznega tenisa

 

 

Ping-pong lahko igra tudi samo en igralec, tudi če je veliko bolj zabavno igrati proti pravim partnerjem.

 

Posledično lahko človek sam izkoristi tudi fizične in duševne koristi te dejavnosti. Vse naše mize so zasnovane tako, da dajejo prednost individualni praksi. Omogočajo namreč navpično zlaganje ene polovice mize.

 

V dvignjenem položaju vam miza nudi priložnost za trening, tako da žogico odbije nazaj na ravno, dvignjeno površino. Prednost te oblike vadbe je, da se lahko odločite za trening ne glede na vašo raven igre. Na ta način lahko prilagodite svojo hitrost in gibanje po svojih željah.

 

 

 

 

Nekaj zabavnih iger za otroke

 

Dolgo udarjanje žogic naprej in nazaj je za otroke včasih težko. Zakaj ne bi namesto ustvarjanja frustracije ali razdraženosti ponudili nekaj novih oblik igre? Obstajajo različne res zabavne vaje, ki pomagajo razviti otrokovo spretnost pri rokovanju z loparjem!

 

Igra z obroči

 

Igra z obročem je najboljša zabava. Za začetek postavite pet obročev na različne razdalje. Prvi obroč ustreza območju udarca. Cilj je zadeti žogo iz prvega prostora v drugi obroč, nato v tretji in tako naprej do zadnjega. Zabavna in zanimiva igra daje prednost koncentraciji in natančnosti.

 

 

Ball Ping

 

Igra z več žogami je idealna za starejše ali bolj izkušene otroke. Vsak igralec drži žogo. Določeni igralec šteje do tri, nato dva igralca hkrati servirata in si prizadevata, da si obe žogi podajata naprej in nazaj čim dlje.

 

Ta stalna izmenjava spodbuja občutek sodelovanja. Ko je v igri samo ena žoga, postaneta igralca nasprotnika in se borita, dokler eden ne zmaga. Praksa ping-ponga ne pozna meja. Odkrijte, preizkusite in sprejmite formate iger, ki se vam zdijo najbolj zanimivi.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih